روش های نوین و خوب برای آموزش ریاضی به دانش آموزان

دنیایی از مفاهیم انتزاعی، فرمولهایی که باید به حافظه سپرد، تمرینات و مهارتهای خسته کننده و تکالیف برای منزل که اغلب نامفهوم به‌نظر می آیند! برای پدرها و مادرهایی که چنین پیش‌زمینه‌ای از ریاضی دارند، پیوند بین ریاضی و زندگی واقعی غیرممکن به نظر می‌رسد، اما خوشبختانه برای فرزندان ما آموزش ریاضیات به اندازه‌ چشمگیری بهبود یافته است.

امروزه ریاضیات با رویکرد عملی و کل‌نگر(مفهومی) آموزش داده می‌شود. به عنوان مثال، دانش‌آموزان به جای آن‌که جدول ضرب را به حافظه بسپارند، با استفاده از چیزهایی که می‌توانند لمس و حس کنند، شیوه‌های ضرب‌کردن را بررسی می‌کنند یا آنان می‌توانند با دوستانشان آزمایشاتی انجام دهند و ببینند سه کودک که هر کدام دو مداد در دست دارند، در مجموع شش عدد مداد به همراه دارند.

ما پدران و مادران، پیوسته از آموزگاران و رسانه‌ها می‌شنویم که خواندن مطالب جالب برای فرزندان و بچه هایمان چه اندازه‌ اهمیت دارد. با وجود این، هنگامی که به ریاضی می‌رسیم، بسیار کم سخن می‌گوییم. بنابراین، باید در پی راه‌هایی باشیم که آموزش ریاضی را درمنزل بسط دهیم. ما باید ریاضیات را برای فرزندان‌مان واقعی سازیم. فعالیت‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا به کودکانتان نشان دهید که ریاضی بخش زیادی از زندگی روزانه‌ ما را تشکیل می‌دهد.

ریاضی ریاضیات 456346

درختان، خودرو ها و چراغ ها را بشمارید  

زمانی که در خودرویی هستید، از فرزندتان بخواهید درختانی را که از آنها می‌گذرید، بشمارد. همچنین بپرسید چند تا خودرو قرمز رنگ می‌بیند یا چند چراغ راهنما را پشت‌سر گذاشته‌اید. شمارش معکوس نیز مهارت مهمی است که کودکان را برای تفریق آماده می‌سازد. هنگامی که از پله‌ها پایین می‌آیید، از فرزندتان بخواهید به‌طور معکوس از عدد ده شمارش کند.

لباس ها را دسته‌بندی کنید

از بچه خود دعوت کنید در شستن و اتوکشیدن لباس‌ها به شما کمک کند. از او بخواهید لباس‌ها را بر پایه‌ رنگ، اندازه یا شخصی که آنها را می‌پوشد، دسته‌بندی کند. جفت‌کردن جوراب ها و پی‌بردن به این‌که در پایان کار، تعداد جفت جوراب‌ها نصف تعداد همه‌ جورابها خواهد بود، به کودک کمک می‌کند یک مفهوم بنیادی ریاضیات (عدد زوج و عدد فرد) را درک کند.

میز و صندلی را با هم بچینید

چیدن وسایل خانه فرصت بسیار خوبی برای آموزش الگوهاست. چیدن میز و صندلی‌ها را آغاز کنید و از فرزندتان بخواهید بر پایه‌ الگویی که شما آغاز کردید، کار را پی بگیرد.

پول خود را حساب کنید  

هنگامی که در مغازه و خواروبار فروشی فرزندتان از شما می‌خواهد برایش شکلاتی بخرید، به فرزند خود بگویید در صورتی برایت می‌خرم که بگویی برای پرداختن مبلغ آن چند سکه باید بپردازیم. اگر درست به اندازه‌ قیمت شکلات سکه ندارید، ازش بخواهید بگوید فروشنده چقدر باید به آنان بازگرداند.

کیکی را تقسیم کنید

از بچه تان بخواهید بگوید چگونه یک کیک را می‌توان به چند بخش مساوی تقسیم کرد. اگر در پایان کار قطعه‌ای از کیک می‌ماند از او بپرسید چگونه می‌توان آن را به نصف، یک سوم یا یک‌چهارم تقسیم کرد تا به هر یک از اعضای خانواده مقدار مساوی از آن برسد.

مقدار لازم را سنجش کنید

آشپزی فرصت مناسبی فراهم می‌سازد تا کودکتان اندازه‌گیری را تمرین کند و با واژه‌های اندازه‌گیری آشنا شود. هنگام غذا پختن از فرزند خود بخواهید مقدار کافی از مواد لازم را برای پخت غذا پیمانه کند؛ برای مثال، ۱ فنجان آب، نصف قاشق چای‌خوری نمک و یک‌چهارم فنجان روغن.

جهت کمک به آموزش مفاهیم به فرزندتان لازم نیست شما یک متخصص ریاضی باشید. فقط کافی است همان‌گونه که شرح داده شد ریاضیات را به‌طور خودمانی تر معرفی و تقویت کنید. دانش تان را از ریاضی توسعه دهید و به فرزندتان کمک کنید ارتباط و نقش مهم ریاضیات را در زندگی روزانه درک کند.

ریاضیات بسیار زیباست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *