انواع آینه | علوم چهارم ابتدایی (آینه ها)

علوم چهارم ابتدایی, علوم چهارم دبستان, کلاس چهارم, معلم چهارم, آینه تخت, آینه کروی, آینه برآمده, آینه محدب یا کوژ, آینه مقعر یا کاو

انواع آینه | علوم چهارم ابتدایی (آینه ها)

انواع آینه ها

۱٫ آینه تخت : قطعه شیشه صافی که پشت آن به وسیله ی نقره یا جیوه اندود شده است و به خوبی نور را بازتاب می کند.

ویژگی های تصویر در آینه تخت : ۱٫ تصویر مجازی است.( تصويري كه پرتوهاي مجازي در پشت آينه به وجود مي آید وفقط به علت بازتاب نور به وسیله آینه در پشت آینه به نظر می رسد.تصوير مجازي وجود خارجی ندارد و  بر روي پرده تشكيل نمي شود.) ۲٫ تصویر هم اندازه ی جسم است. ۳٫ تصویر برگردون (وارون جانبی)است. (یعنی سمت راست جسم در تصویر سمت چپ است و بالعکس. ) ۴٫ تصویر مستقیم است. (یعنی بالاترین نقطه جسم بالاترین نقطه در تصویر و پایینی ترین نقطه در جسم پایین ترین نقطه در تصویر است. ) ۵٫فاصله جسم تا آینه با فاصله تصویر تا آینه برابر است.

کاربرد آینه تخت : این نوع آینه ها در منازل ، مغازه ها و آرایشگاه ها به کار برده می شوند.

۲٫ آینه های کروی (برآمده )

الف ) آینه محدب یا کوژ : اگر سطح خارجی    آينه کروی بازتاب كننده باشد، آن را آينه ي كوژ مي گويند.

ویژگی های تصویر در آینه محدب : ۱٫ تصویر مجازی است. ۲٫ تصویر کوچکتر از جسم است. ۳٫ تصویر برگردون (وارون جانبی)است. ۴٫ تصویر مستقیم است. ۵٫ تصویر از جسم به آینه نزدیک تر است.

کاربرد آینه محدب : آینه بغل اتومبیل و موتور سیکلت ، آینه جلوی راننده ، سر پیچ های تند و پارکینگ ها

ب) آینه مقعر یا کاو (فرورفته ): اگر سطح داخلي آينه بازتاب كننده باشد، به آن آينه كاو مي گويند.مثل داخل کفه قاشق

ویژگی های تصویر در آینه مقعر: در آینه مقعر ویژگی تصویر به مکان آن جسم در محور اصلی بستگی دارد . در این جا مکان شی به دو صورت کلی  در فاصله ی کانونی و دورتر از کانون در نظر گرفته شده است.

حالت اول : اگر جسم در فاصله ی کانونی (بین کانون تا آینه ) باشد : ۱٫ تصویر مجازی است. ۲٫ تصویر بزرگتر ازجسم است. ۳٫ تصویر برگردون (وارون جانبی)است. ۴٫ تصویر مستقیم است. ۵٫ تصویر دورتر از جسم است(فاصله جسم تا آینه کمتر از فاصله تصویر در آینه است).

حالت دوم :  اگر جسم دورتر از کانون باشد : ۱٫ تصویر حقیقی است.(تصویر حقیقی زماني تشكيل مي شود كه پرتوهاي تابش شده از يك نقطه شي پس از برخورد به آينه يا عدسي در نقطه اي ديگر به هم برسند. تصوير حقيقي بر روي پرده تشكيل مي شود.مانند پخش فیلم در سینما ها.) ۲٫ اندازه تصویر بستگی به محل جسم دارد که ممکن است بزرگتر یا کوچکتر از جسم باشد. ۳٫ تصویر وارونه است. (یعنی بالاترین قسمت جسم پایین ترین قسمت در تصویر است وبالعکس. ) ۴٫ فاصله تصویر تا آینه بستگی به فاصله جسم تاآینه دارد که ممکن است دورتر یا نزدیکتر از فاصله جسم تا تصویر باشد. (هر چه جسم به آينه نزديك تر باشد، تصوير در فاصله اي دورتر ايجاد مي شود و هرچه جسم را از آينه دور كنيم تصوير به آينه نزديك تر مي شود.)

کاربردآینه مقعر : دندانپزشکی (تصویر مجازی ) ، کاسه چراغ اتومبیل ها و چراغ قوه ها

انواع آینه | علوم چهارم ابتدایی (آینه ها)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *